V náročné životní situaci může pomoci půjčka na auto bez registru

Půjčky na auto, u kterých se nekontrolují registry dlužníků, byly donedávna zatíženy puncem nespolehlivosti a snahy nepoctivých poskytovatelů nebankovních úvěrů získat ze svých oveček maximální výnos za předem nevýhodných podmínek. Ty časy jsou nenávratně pryč. S příchodem nového zákona o spotřebitelském úvěru byli nepoctiví poskytovatelé nebankovních půjček vytlačeni z oficiálního trhu s úvěry. Takže když se spolehnete na nabídku online srovnávačů půjček, jako je například Univerzální-půjčka.cz, kde jsou nabízeny úvěry pouze od licencovaných bank a nebankovních společností, může vám i půjčka bez registru pomoci s přehledem překonat i náročnější období.

Půjčky bez nahlížení do registru splňují všechny zákonné podmínky

Zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru je účinný od prosince roku 2016. A stanovuje mimo jiné povinnosti pro poskytovatele úvěru (kterým je banka nebo nebankovní společnost) v oblasti zjišťování úvěruschopnosti čili bonity žadatele o úvěr.

Poskytovatel půjčky je podle tohoto zákona povinen si do nutné míry (doslova „přiměřené dané situaci“) ověřit informace jak poskytnuté žadatelem o úvěr, tak i informace z jiných zdrojů, nazývané též „nezávisle ověřitelné údaje“.

Aby toto bylo možné, zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje, že poskytovatel úvěru musí spotřebiteli dostatečně dopředu sdělit, jaké informace bude požadovat k tomu, aby byl odpovědně schopen posoudit jeho úvěruschopnost. Spotřebitel je pak povinen tyto informace sdělit – trvá-li jeho zájem o půjčku.

Taxativní vyjmenování zdrojů, ve kterých poskytovatel půjčky musí hledat, zde však chybí. I díky tomu je možné nabízet půjčku na auto „bez registru“, protože poskytovatel si úvěruschopnost klienta zjistí jinak, případně si ji zajistí například zástavou pořizovaného vozu.

Komu doporučit půjčku na auto bez registru?

Jakýkoliv úvěr bez registru je tu pro všechny klienty, kteří řeší náročnější životní situaci anebo kteří si zkrátka nepřejí, aby se poskytovatel půjčky „šťoural“ v jejich úvěrové historii. Zejména u půjčky na koupi konkrétní věci jsou poskytovatel i klient v poměrně příznivé situaci, protože splacení půjčky lze snadno pojistit právě zástavou pořizované věci. Je nutné počítat s tím, že za poskytnutí úvěru, u kterého se nezkoumají detaily klientovy úvěrové historie, si klient připlatí.

Hypotéka a k ní úvěr na auto? Nenechte se vysmát, vzkáže banka

Život se umí nepěkně zašmodrchat, a tak nezřídka potkáváme případy, kdy jsou lidé vázáni hypotékou, kterou mají nastavenu na vyšší platby, aby ji co nejrychleji splatili. Automobil sice mají, ale nějakým způsobem o něj přijdou. A je celkem jedno, zda krádeží, nehodou nebo prostě jen stářím vozu.

Na nové auto peníze nejsou, protože finanční rezervy ve výši ceny nového či jen ojetého auta se vytvořit zatím nepodařilo, k dispozici je v lepším případě jen cirka polovina ceny novějšího auta. Jenže vůz je nutný zejména k dojíždění do zaměstnání – hlavně pro rodiny žijící na menších vesnicích, kde spojení veřejnou dopravou téměř nefunguje.

Ven ze začarovaného kruhu

Takže se dostáváme do začarovaného kruhu. Rodina je zatížena hypotékou, kvůli které jí banka další úvěr na pořízení auta nedá. Auto však nutně potřebuje, aby se její členové mohli dopravovat do zaměstnání a nadále vydělávat peníze, bez kterých by ani hypotéku nemohli nadále splácet. Pomůže zde půjčka bez nahlížení do registru?

Ano i ne. Ty nebankovní společnosti, které registr nekontrolují, se o klientově hypotéce z registrů nedozvědí. Žadatel ale v žádosti musí uvést pravdivé údaje o svých příjmech a výdajích, a to zejména o splátkách dalších úvěrů. Pokud to neučiní, může se dopustit úvěrového podvodu.

O hypotéce by se tak věřitel dozvědět měl, nicméně u půjček, které nekontrolují registru dlužníků, se setkáváme i s větší tolerancí k bonitě klienta. Takže je možné, že i zde žadatel s hypotékou půjčku na auto nakonec dostane. Nicméně vždy záleží na konkrétním případu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *