Možná se blíží výročí vaší pojistné smlouvy, možná si zanedlouho domů přivezete nového plechového kamaráda. V každém případě nesmíte podcenit sjednání autopojištění. Povinné ručení je nutností danou zákonem, uzavření havarijního pojištění je dobrovolné. Proč se pro něj také rozhodnout a jak vybrat to nejlepší?
Autopojištění má dvě části
Pojištění vozidel dělíme na povinné a dobrovolné, konkrétně na povinné ručení a havarijní pojištění. V čem se liší?
Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, se kterým chcete vyrazit na silnici. Je vaší ochranou pro případ, že provozem vozidla způsobíte škody někomu jinému. Havarijní pojištění je oproti tomu dobrovolné a vztahuje se na škody, které vzniknou za vaší přítomnosti i mimo ni na vašem vozidle.
Víte, že když si sjednáváte pojištění nového vozidla, měli byste zvážit i GAP pojištění? Cena nových vozů klesá závratnou rychlostí, už jen tím, že ho začnete používat snížíte hodnotu o 15-25 %. Když pak dojde k totální škodě na vozidle, zůstanou vám oči pro pláč. Díky GAP pojištění vám pojišťovna v takovém případě vyplatí pořizovací místo aktuální ceny vozu.
K čemu je havarijní pojištění?
Havarijní pojištění oceníte ve chvíli, kdy vzniknou na vašem voze škody, a to v důsledku:
- Havárie (autonehoda nebo v důsledku střetu se zvěří)
- Vandalismu, tedy poškození vozu cizí osobou.
- Odcizení
- Živelných pohrom jako povodeň, krupobití, požár, zásah blesku, pád větve na kapotu apod.
Víte, že i havarijní pojištění má své výluky, tedy situace, na které se nevztahuje? Patří mezi ně např. jízda v zimě na letních pneumatikách, neplatná STK, řízení pod vlivem alkoholu apod.
Na čem záleží, když si chcete sjednat havarijko?
Prvním krokem při sjednání havarijního pojištění je rozhodnutí o tom, proti jakým rizikům se chcete pojistit. Ne vždy je třeba pojistit všechna rizika, na druhou stranu, cena za povinné ručení není tak vysoká, varianta all-risk je navíc výhodnější, než když si chcete pojistit jednotlivá rizika.
Víte, že nejdražším pojistným rizikem je havárie?
Dalším důležitým parametrem je sjednání spoluúčasti, tedy částky, kterou v případě pojistné události zaplatíte z vlastní kapsy. Čím vyšší spoluúčast si sjednáte, tím nižší budete platit pojistné, na druhou stranu ale taky víc sami v případě škody zaplatíte.
Nejčastěji se setkáte se spoluúčastí ve výši 5 % nebo 5 000 Kč, nejvyšší je 10 % nebo 10 000 Kč. Při plnění se vždy platí vyšší z těchto částek. V praxi to znamená, že když si sjednáte spoluúčast například 10 % nebo 10 000 kč, když dojde ke škodě ve výši 50 000 Kč, zaplatíte 10 tisíc, místo 5 tisíc podle procent.
Náš tip na závěr: Chcete si sjednat to nejvýhodnější pojištění? Sjednejte si ho online. Nebudete muset ztrácet čas obíháním jednotlivých pojišťoven, všechny nabídky uvidíte pěkně na jednom místě. Navíc se možná dostanete i k nějaké neveřejné výhodné nabídce. Nikam pak nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy, akceptujete ji zaplacením pojistného.