Jaguar XF

XF navazuje na úspěchy vozu, který je historicky nejoceňovanějším modelem značky Jaguar. Disponuje nedostižnou kombinací stylu a schopností. Poskytuje naprosto podmanivé spojení designu, dynamiky a kultivovanosti. Výsledkem je vůz, který nabízí jak potěšení z dynamické jízdy, tak i hospodárnost. A to vše pozvedává na ještě vyšší úroveň nejmodernějšími technologiemi, které zajišťují maximální bezpečnost, konektivitu a zábavu.

LEHKÝ, INSTINKTIVNÍ, POHOTOVÝ

XF je díky lehké hliníkové platformě Jaguar hospodárnější, nabízí nižší provozní náklady a snižuje emise až na hodnotu 104 g/km. Dvojité lichoběžníkové zavěšení vpředu a víceprvková náprava Integral Link poskytují za jízdy nejvyšší úroveň jízdního komfortu a ovladatelnosti.

LEHKÁ HLINÍKOVÁ PLATFORMA

Základem dokonalého jízdního komfortu, ovladatelnosti a jízdní dynamiky modelu XF je lehká hliníková platforma značky Jaguar. K agilnímu chování a precizním reakcím vozu přispívá téměř dokonalé rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50 %. XF je díky této platformě o 190 kg lehčí než předchozí generace modelu XF a patří mezi nejlehčí vozy ve své třídě. Nižší hmotnost zvyšuje hospodárnost a snižuje emise CO2 až na pouhých 104 g/km.

XF nabízí jedinečný systém pohonu všech kol Jaguar se softwarem Intelligent Driveline Dynamics (IDD) a systémem Adaptive Surface Response (AdSR)* pro zážehové verze a poprvé i pro verze se vznětovým motorem. Jedinečný software IDD, vyvinutý exkluzivně značkou Jaguar, disponuje sofistikovanými algoritmy, které inteligentně reagují na změny stavu vozovky. Předvídavý a zároveň pohotově reagující systém zabraňuje ztrátě trakce, takže nemusí následně pracovat na jejím obnovení. Systém AdSR pracuje při jakékoli rychlosti jízdy a automaticky rozpoznává rozdílné povrchy, aby maximálně využíval dostupnou adhezi a zvyšoval schopnosti modelu XF.

JÍZDNÍ KOMFORT A OVLADATELNOST

XF reaguje pohotově a podává dynamické výkony, ale zároveň za všech okolností nabízí také vynikající jízdní komfort. Svůj podíl na tom má lehká a zároveň výjimečně tuhá a odolná hliníková platforma modelu XF. Tato ideální platforma pro sofistikovanou lichoběžníkovou přední nápravu a víceprvkovou zadní nápravu propůjčuje modelu XF charakter sportovního vozu.

GENIÁLNÍ PODVOZEK

Sofistikovaná konstrukce přední a zadní nápravy modelu XF je tvořena odolnými a lehkými hliníkovými komponenty. Zavěšení předních kol na dvojicích příčných lichoběžníkových ramen je podobné jako u modelu F-TYPE a zaručuje ovladatelnost, která nemá ve své třídě konkurenci. Víceprvková zadní náprava Integral Link disponuje vysokou tuhostí nezbytnou pro vynikající ovladatelnost, zvyšuje úroveň jízdního komfortu a rozšiřuje dynamické schopnosti modelu XF.

ŘÍZENÍ S ELEKTROMECHANICKÝM POSILOVAČEM

XF je vybaven řízením s elektromechanickým posilovačem EPAS (Electric Power Assisted Steering), který nabízí vynikající zpětnou vazbu, precizní ovladatelnost a okamžité reakce. Sofistikovaná řídicí jednotka systému EPAS plynule mění účinek posilovače pro každou zatáčku, pro každý manévr. EPAS také spolupracuje s ostatními asistenčními systémy, včetně funkce udržování vozu v jízdním pruhu LKA (Lane Keep Assist)* a parkovacího asistenta*, které zvyšují úroveň komfortu a bezpečnosti.

Technologie

ALL SURFACE PROGRESS CONTROL

V této třídě jedinečný systém Jaguar All Surface Progress Control (ASPC)* vám dodá jistotu při jízdě na kluzké vozovce – například při rozjezdu na zasněžené příjezdové cestě, jízdě po zledovatělém svahu, nebo dokonce při jízdě s přívěsem po mokré trávě. Systém ASPC je v zásadě tempomatem pro pomalou jízdu, který umožňuje modelu XF zvládat situace s nízkou adhezí v jakémkoli počasí. Můžete se tak plně soustředit na řízení.

ADAPTIVE DYNAMICS

Ať akcelerujete na dálnici, projíždíte zatáčkou, nebo se prodíráte městem, systém Adaptive Dynamics* upravuje reakce modelu XF podle provozních podmínek a vašeho stylu jízdy. Systém nepřetržitě mění nastavení tlumičů, aby byla za všech okolností zaručena optimální rovnováha mezi komfortem a kultivovaností.

JAGUARDRIVE CONTROL

JaguarDrive Control vám dává na výběr režimy Standard, Eco, Dynamic nebo Rain Ice Snow. Každý z uvedených režimů se vyznačuje mírně odlišnou charakteristikou řízení, ovládání škrticí klapky a řazení převodovky. Režim Eco podporuje hospodárnou jízdu, zatímco režim Dynamic zrychluje reakce motoru na pohyby pedálu plynu, ponechává déle zařazené nižší převodové stupně a snižuje účinek posilovače řízení. Aktivací režimu Rain Ice Snow systém automaticky utlumí akceleraci a zaměřuje se na plynulejší přenos hnací síly při jízdě na kluzkém povrchu.

INCONTROL

Užívejte si nejmodernější informační a zábavní systémy a zůstaňte ve spojení s XF a světem díky systému InControl, souboru vyspělých technologií Jaguar. Inteligentní řešení systému InControl umožňují dokonalou integraci vašich osobních přístrojů, dat a multimediálních souborů. Díky tomu na vás čekají ještě intenzivnější zážitky z jízdy.

INCONTROL TOUCH

Informační a zábavní systém InControl Touch je centrálou modelu XF pro konektivitu, ovládání a zábavu. Jeho 8“ dotykový displej s intuitivním ovládáním dotyky a pohyby prstů vám poskytne dokonalou kontrolu nad celou řadou funkcí včetně audiosystému, klimatizace a satelitní navigace.

Systém InControl Touch může být rozšířen na přání dodávaným paketem InControl Connect, díky němuž si můžete vytvořit hotspot Wi-Fi s využitím antény vašeho vozu. Mezi další prvky patří multifunkční aplikace, která vám umožní sledovat a ovládat XF na dálku z chytrého telefonu.

JEŠTĚ VYŠŠÍ ÚROVEŇ S INCONTROL TOUCH PRO

InControl Touch Pro posouvá technologie modelu XF na ještě vyšší úroveň a jeho 10,2“ dotykový displej se vyznačuje rychlými reakcemi. Mezi prvky systému InControl Touch Pro patří hlasové ovládání, paměť 10 GB pro uložení multimediálních souborů a zcela nový navigační systém se zobrazováním map v režimech 2D nebo 3D, satelitními mapami a funkcí předvídavé navigace.

Na přání dodávaný paket InControl Connect Pro nabízí veškeré funkce systému InControl Connect a navíc celou řadu doplňkových služeb, dodávaných pouze ve spojení se systémem InControl Touch Pro. Mezi jedinečné funkce patří Online Routing, která sleduje stav dopravy v reálném čase, abyste strávili na cestě nejkratší možnou dobu.

PAKET INCONTROL CONNECT

Paket InControl Connect, který je k dispozici v kombinaci se systémem InControl Touch a InControl Protect, umožňuje připojení až osmi zařízení prostřednictvím palubního hotspotu Wi-Fi. InControl zahrnuje řadu aplikací, které vám pomohou naplánovat cestu, zorganizovat setkání a objevovat okolní svět. Naše aplikace Remote Premium vám umožní na dálku zkontrolovat stav vašeho vozu na chytrém telefonu a ovládat celou řadu prvků výbavy vozu včetně nezávislého topení a ventilace.

PALUBNÍ WI-FI

Na přání dodávané pakety InControl Connect nebo InControl Connect Pro nabízejí hotspot Wi-Fi, který využívá výkonnou vnější anténu modelu XF a umožňuje cestujícím bezdrátové připojení až osmi zařízení k síti Wi-Fi modelu XF.

PRŮHLEDOVÝ DISPLEJ

Díky průhledovému displeji HUD (Head-Up Display) s laserovou technologií** můžete v modelu XF zaměřit veškerou svou pozornost na vozovku. Tento nejmodernější systém promítá na čelní sklo celou řadu důležitých informací. Ostrý a jasný obraz, vytvářený laserem, zůstává čitelný i v přímém slunečním světle. Průhledový displej může řidiče informovat o rychlosti jízdy, navigačních pokynech, upozorněních tempomatu a rozpoznaných dopravních značkách, je-li vůz vybaven příslušnými systémy.

DISPLEJ S VIRTUÁLNÍMI PŘÍSTROJI

Displej s úhlopříčkou 12,3“ a virtuálními přístroji s vysokým rozlišením** disponuje zcela novým grafickým rozhraním a širší funkčností, aby byla zaručena ještě větší radost z jízdy. Podle vlastních preferencí si můžete vybrat jeden ze čtyř nastavených motivů zobrazení, nebo náhled mapy v režimu 3D na celé ploše displeje.

AUDIOSYSTÉMY

Vynikající audiosystémy modelu XF vdechnou vaší hudbě život. Standardní audiosystém Jaguar poskytuje zvukové potěšení prostřednictvím 8 reproduktorů. Pro ještě lepší zážitky z poslechu si můžete vybrat vyšší úroveň v podobě systému InControl Touch Pro, který lze kombinovat s audiosystémy Meridian, dodávanými na přání, mezi něž patří audiosystém Meridian Digital 380 W nebo nový digitální audiosystém Meridian Surround 825 W se 17 reproduktory. Všechny audiosystémy zaručují, že si vy i vaši spolucestující budete v modelu XF užívat poslechu sytého, prostorového zvuku, bez ohledu na místo, kde sedíte.

STEREOKAMERA A AUTONOMNÍ NOUZOVÉ BRZDĚNÍ

XF je v nouzové situaci vždy připraven na brzdění. XF používá přední kameru, která vyhodnocuje riziko možné kolize. Hrozí-li kolize, je řidič včas upozorněn zvukovým signálem, aby mohl zasáhnout. Poté následují vizuální upozornění na průhledovém displeji (je-li jím vůz vybaven) a panelu přístrojů. Není-li nebezpečí kolize zažehnáno a řidič nereaguje, aktivuje systém brzdy, aby snížil intenzitu případného nárazu.

jaguar-xf_2

Motory

VZNĚTOVÉ MOTORY INGENIUM

XF je nabízen s dvěma vznětovými motory z naší řady motorů Ingenium: čtyřválcovými turbodiesely 2.0 l 163 k a 180 k. Motory Ingenium se vyznačují vyspělou technikou a celohliníkovou konstrukcí, díky níž nabízejí pozoruhodně nízké hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2.

KULTIVOVANÉ ZÁŽEHOVÉ MOTORY

Zážehové motory modelu XF nabízejí výkon a pohotové reakce v celém rozsahu provozních otáček při současném zvýšení hospodárnosti. Zážehový motor V6 3.0 l Kompresor, sdílený s modelem Jaguar F-TYPE, je nabízen ve výkonových variantách 340 k a 380 k.

TURBODIESEL E-PERFORMANCE: ČTYŘVÁLEC 2.0 L 163 k (RWD)

Vznětový čtyřválec Jaguar 2.0 l 163 k je schopen dosáhnout pozoruhodně nízké spotřeby paliva 4,0 l/100 km (kombinovaná) a emisí CO2 pouhých 104 g/km. Tento motor se dodává v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou, nebo s elektronicky řízenou osmistupňovou automatickou převodovkou, s možností manuálního řazení Jaguar Sequential Shift, a se systémem All Surface Progress Control.

0-100 km/h za 8,7 sekundy (man.); 8,7 sekundy (aut.)

Spotřeba paliva (kombinovaná): 4,0 l/100 km (man.); 4,1 l/100 km (aut.)

Spotřeba paliva (mimo město): 3,6 l/100 km (man.); 3,6 l/100 km (aut.)

Spotřeba paliva (město): 4,8 l/100 km (man.); 5,1 l/100 km (aut.)

Emise CO2: 104 g/km (man.); 109 g/km (aut.)

Převodovky

MANUÁLNÍ PŘEVODOVKA

Tato lehká, velmi vyspělá šestistupňová manuální převodovka přispívá k vynikající hospodárnosti modelu XF. Na úspoře každého gramu se podílejí skříň převodovky z hliníkové slitiny, duté hřídele a odlehčená ozubená soukolí – díky tomu je tato převodovka nejlehčí ve své třídě. Převodovka zkonstruovaná s ohledem na požadavky kladené na sportovní vozy umožňuje hladké, rychlé řazení s vynikající úrovní komfortu.

AUTOMATICKÁ PŘEVODOVKA

Osmistupňová automatická převodovka modelu XF je velmi pohotová, kultivovaná a účinná. Řadí s mimořádnou rychlostí, aby byla zajištěna suverénní akcelerace. Převodovka, vybavená moderním matně černým otočným voličem, nabízí v režimu Dynamic ještě rychlejší řazení a sportovnější reakci na sešlápnutí pedálu plynu až k podlaze, zatímco režim Eco řadí vyšší převodové stupně při nižších otáčkách. Kromě toho máte možnost manuálního řazení, a to prostřednictvím páček na volantu, které se ovládají dotykem prstů.

Zdroj: www.jaguar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *