Co byste měli vědět o havarijním pojištění

Máte uzavřenou havarijní pojistku? Možná si ťukáte na čelo a myslíte si, že když je něco nepovinné, nemusí se vás to týkat. Vlastníte-li starší vozidlo s minimální aktuální tržní cenou, pak je situace vcelku logická a uzavření havarijního pojištění nebude zřejmě na denním pořádku. V opačném případě, tedy při vlastnictví nového nebo zánovního vozu se už tato pojistka více než vyplatí. Získáte díky ní jakousi jistotu, že v případě nehody neodejdete s velkými finančními ztrátami. Náklady na zdraví účastníků dopravní nehody a také na hmotné škody se mohou bohužel vyšplhat až do několika milionů korun, což určitě není málo. Havarijní pojištění je vcelku komplexní produkt, o kterém se vyplatí znát alespoň základní informace. Pokud o něm moc nevíte, jste na správném místě. Vše vám prozradíme v tomto článku.

Nač se vztahuje havarijní pojistka?

Standardně především na veškeré škody, jež vzniknou při případné dopravní nehodě. Jednat se může prakticky o jakékoli škody, výše krytí se odvíjí od limitů, jež jsou stanoveny na počátku před podpisem úvěrové smlouvy. Jinak ale může pojímat také pojištění pasažérů ve vozidle. Fakticky je jedná o úrazovou pojistku, jež je v rámci smlouvy sjednávána. Pojistit si tímto způsobem lze i zavazadla. I ta se mohou při jízdě poškodit, ač třeba nemusí dojít k dopravní nehodě. Stejně tak se vyplatí havarijní pojištění na https://www.xxlcredit.cz/havarijni-pojisteni/ i skrze zloděje. Nikdy nevíte, kdy se může do interiéru vozu vloupat nějaký člověk s cílem odcizit majetek v jeho interiéru, případně vymontovat součásti auta typu autorádia. Havarijní pojistka se vztahuje i na vandalismus. Takové poškození auta klíčem, případně uražené zpětná zrcátka představují také velmi solidní výdaje. Jinak je v rámci této pojistky řešeno i poskytnutí náhradního vozidla v případě poruchy vlastního na nějakém delším výletu či při cestě na dovolenou.

Jaká je výše pojistného?

Přesnou sumu dokážeme vyčíslit velmi složitě, protože závisí na mnoha faktorech. Ostatně to samé platí i pro povinné ručení, které si lze vyřešit třeba na https://www.creditka.cz/povinne-ruceni/. Mezi typické aspekty se řadí třeba charakter daného vozidla. Jednat se může třeba o menší auto s nižším výkonem, nebo naopak automobil schopný přepravy více lidí či většího nákladu. Stoprocentně se také u výše pojistného řeší spoluúčast. Ta bývá standardně ve výši 5 %. Některé pojišťovny ovšem dokážou nabídnout u nových vozů i mnohem nižší spoluúčast. Cena pojistky je ale logicky o něco vyšší.

Na co nezapomenout před podpisem smlouvy?

Tak především na volbu doplňkových připojištění. K dispozici jich budete mít nejspíše hned několik. Pečlivě si zkontrolujte veškeré podmínky a výluky z pojistky podobně jako u pojištění majetku. Počítejte s tím, že výše pojistného se bude každým rokem přehodnocovat.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *