Vítěz hlasování veřejnosti v kategorii střední a vyšší střední třída ankety Auto roku 2015 v České republice.

Sportovně dravý, přitažlivý a moderní design uděluje vozu dynamickou siluetu. Již ze samotného vzhledu nového Mondea vyzařuje jeho neobyčejná dynamika a hospodárnost.

V kombinaci s promyšlenou konstrukcí, precizním dílenským zpracováním a nejmodernějšími technologiemi tak vzniklo nejpokrokovější Mondeo všech dob.

 

Ford Adaptivní LED Světlomety

Z dlouhého seznamu inovací lze jmenovat například adaptivní LED světlomety: inteligentní světlomety, které vám pomohou vidět do zatáček. Namísto tradičních žárovek využívají úsporných LED diod, které mohou fungovat v jednom z osmi různých režimů svícení.

Výsledkem jsou světla, která reagují na okolní prostředí, směr a rychlost jízdy. Tvar a intenzita světelného kuželu se mění podle toho, jestli jedete ve městě, po okresní silnici nebo třeba za nepříznivého počasí.

Zadní nafukovací bezpečnostní pásy

Další pozoruhodnou inovací jsou unikátní zadní nafukovací bezpečnostní pásy, které poskytují cestujícím na obou vnějších sedadlech ve druhé řadě vyšší úroveň ochrany.

Bezpečnost

Nejnovější Mondeo již obdrželo nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od nezávislé evropské organizace Euro NCAP. Je totiž vybaveno řadou technologií Ford, které získaly ocenění Euro NCAP Advanced Awards, udělované mimořádným bezpečnostním inovacím. Jako první vůz značky Ford má nové Mondeo airbagy integrované do zadních bezpečnostních pásů (tzv. zadní nafukovací bezpečnostní pásy).

Vylepšená ochrana cestujících na zadních sedadlech

Dvojice vnějších zadních bezpečnostních pásů může být doplněna unikátním bezpečnostním systémem: integrovanými airbagy. V případě nehody se pásy nafouknou a tím se jejich plocha zvětší pětinásobně. Výhodou je menší zatížení hrudního koše, takže pásy mohou pasažéra pevněji a účinněji přimknout k sedadlu, aniž by se zvýšilo riziko poranění.

FORD SYNC S AUTOMATICKÝM NOUZOVÝM VOLÁNÍM

Důležitou částí systému Ford SYNC, která může i zachránit život, je služba automatického nouzového volání. V nešťastném případě dopravní nehody, když dojde ke spuštění airbagů nebo při vypnutí přívodu paliva, umí tato technologie automaticky zavolat na linku tísňového volání. Hovor můžete zrušit nebo jej převzít a mluvit s operátorem sami. Nejdůležitější je skutečnost, že systém poskytne záchranné službě potřebné informace jako např. GPS souřadnice, i v případě, že jste v bezvědomí.*

*Automatické tísňové volání je v současnosti využitelné ve 30 zemích Evropy. Tato funkce je aktivní, je-li připojen kompatibilní mobilní telefon. Uvede se v činnost vystřelením airbagu (s výjimkou kolenního) nebo když systém zaznamená náraz s přerušením přívodu paliva. Funkce čtení textových zpráv a automatického tísňového volání nejsou podporovány ve všech evropských jazycích

Jistota ve složitých situacích

Elektronický stabilizační systém (ESC) v sobě zahrnuje řadu technologií, které vám pomáhají udržet si kontrolu nad vozem i v kritických situacích. Senzory sledují náhlé změny v řízení, brzdění nebo chování vozu, které by mohly vyústit ve ztrátu kontroly nad ním. V případě potřeby ESC přesně upraví rychlost otáčení jednotlivých kol, stabilizuje vůz a zabrání smyku. ESC zahrnuje asistent pro rozjezd do svahu, brzdový asistent a funkci preventivního zvýšení tlaku v brzdovém systému.

V nízkých rychlostech auto samo zastaví

Kolize v pomalu jedoucím provozu s častým zastavováním jsou až příliš běžné. Systém Active City Stop jim dokáže zabránit, popřípadě alespoň zmírnit jejich následky. Pokud systém zjistí, že vůz vpředu náhle zastavil a vy se pohybujete rychlostí nižší než 40 km/h, začne automaticky brzdit. Bezpečnostní přínos systému Active City Stop potvrzuje i ocenění Euro NCAP Advanced.*

Sledovat video

*Uděleno stejnému systému ve Fordu Focus

Více jistoty při rozjezdech v kopci

Asistent při rozjezdu ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Systém prodlouží brzdný účinek o 2,5 sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla z brzdového pedálu na plynový. Tato funkce přijde vhod i při zastavení a opětovném rozjezdu na kluzkém povrchu.

Větší síla pro prudké zabrzdění

Bezpečnostní brzdový asistent (EBD) pomáhá vozu dosáhnout maximální účinnosti brzd v krizových situacích. Systém řízený soustavou ESC sleduje, jakou silou působíte na brzdový pedál, a v případě potřeby automaticky zvýší tlak v brzdové soustavě

Systém, který pomáhá chránit chodce

Technologie Ford Pre-Collision Assist s detekcí chodců upozorňuje na chodce, kteří se nacházejí před vozem nebo mu mohou vstoupit do jízdní dráhy. Pokud nezareagujete na vizuální a akustické varování, systém začne automaticky brzdit. Účelem této technologie je snížit závažnost nehod nebo jim dokonce úplně zabránit. Funkce je aktivní v rychlostech do 80 km/h.

Sami si předem nastavte maximální rychlost

Standardně dodávaný tempomat s omezovačem rychlosti umožňuje nastavit si předem maximální rychlost, jakou chcete cestovat. Systém vás upozorní, pokud jedete rychleji nebo navolenou rychlost omylem překročíte – třeba při jízdě z kopce. Tato funkce je obzvlášť užitečná v úsecích s omezenou rychlostí. Díky omezovači rychlosti se můžete soustředit na řízení místo neustálého sledování rychloměru.

Rychlejší a kratší zastavení v krizové situaci

Při prudkém brzdění systém ESC automaticky zvýší tlak v brzdové soustavě. Brzdové destičky se těsně přimknou ke kotoučům, takže vůz začne brzdit bez prodlevy. Funkce označovaná jako preventivní zvýšení tlaku v brzdové soustavě může zkrátit brzdnou dráhu vozu.

Zabezpečení

Nejnovější Mondeo již obdrželo nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od nezávislé evropské organizace Euro NCAP. Je totiž vybaveno řadou technologií Ford, které získaly ocenění Euro NCAP Advanced Awards, udělované mimořádným bezpečnostním inovacím. Jako první vůz značky Ford má nové Mondeo airbagy integrované do zadních bezpečnostních pásů (tzv. zadní nafukovací bezpečnostní pásy).

Sami si vyberete, které dveře chcete zamknout a odemknout

Nové centrální zamykání s dálkovým ovládáním je nyní ještě lépe zabezpečené. Můžete se totiž rozhodnout, že odemknete pouze jedny dveře. Všechny ostatní zůstanou zamknuté, dokud neaktivujete spínač na dveřích řidiče. Tento spínač řídí odemykání a zamykání všech dveří vozu.

Technologie

Díky chytrým technologiím reaguje nové Mondeo na momentální podmínky. Elektronické systémy se neustále přizpůsobují stavu silnice, hustotě provozu a vašemu jízdnímu stylu. Pokročilé funkce vám také usnadňují život.

Od adaptivních LED světlometů až ke komunikačnímu systému SYNC, který můžete ovládat hlasem. Od systému, který vás zbaví stresu z parkování, až po další, který udržuje vůz v jízdním pruhu. Zjistěte, co všechno nové Mondeo umí.

Světlomety, které vám pomohou vidět do zatáčky

Adaptivní LED světlomety Ford toho umí mnohem víc než okouzlit na pohled. Sledují totiž vozovku přesně podle toho, jak otáčíte volantem nebo jak rychle zrovna jedete. Tím vám zajišťují dokonalou viditelnost. Hlavním benefitem LED technologie, která plně nahrazuje klasické žárovky, je jasné a přirozené světlo s dlouhou životností. LED pás denního svícení je součástí hlavních světlometů.

Ford SYNC 2. Pokročilá technologie s dotykovou obrazovkou

Díky nové generaci systému Ford SYNC 2 můžete bezdrátově propojit váš mobilní telefon s palubním systémem. Hudbu, telefon, navigační systém a klimatizaci lze ovládat jednoduchými hlasovými pokyny nebo přes 8” barevnou dotykovou obrazovku (na níž si můžete také prohlížet obrázky).

Stačí říct…

Systém Ford SYNC 2 vyhledá restaurace v okolí, když řeknete „I’m hungry“ (mám hlad). Nabídne pomoc průvodce Michelin a umožní rovnou do restaurace zavolat a zarezervovat si stůl. Součástí systému je i funkce Emergency Assist (automatické nouzové volání), která při nehodě automaticky kontaktuje linku tísňového volání (viz sekce Bezpečnost).

Kvalitní audiosystémy

K systému SYNC 2 si můžete vybrat audiosoustavu s 8 prémiovými reproduktory, popřípadě hi-fi systém Sony s 12 reproduktory. K dispozici je také digitální příjem rádia DAB.

Když vidíte, co je za vámi, snadněji zacouváte

Patníky, zábradlí, nízké zídky… zadní parkovací kamera ukáže, co se děje za vozem. Aktivuje se automaticky při zařazení zpátečky a její obraz se přenáší přímo na centrální obrazovku na středové konzole. Systém také zobrazuje virtuální pomocné čáry, které vám usnadní zajíždění i do těch nejtěsnějších prostor.

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Systém udržování v jízdním pruhu sleduje pomocí kamery, zda neúmyslně neopouštíte jízdní pruh. V takovém případě vás varuje vizuálním upozorněním i vibracemi volantu. Reagujete-li pomalu nebo vůbec, asistent pro jízdu v pruzích zasáhne do řízení, aby vás vrátil zpět do jízdního pruhu.
Tato technologie je určena pro víceproudé komunikace dálničního typu. V rychlostech pod 65 km/h se deaktivuje a lze ji vypnout i ručně.

Zrcátka, která uvidí to, co vy vidět nemůžete

Systém hlídání mrtvých úhlů přispívá k bezpečnějším změnám jízdních pruhů. Jeho radarové senzory totiž sledují oblast mrtvých úhlů na obou stranách vozu. Pokud zaznamenají vozidlo, která vám zůstává skryto, rozsvítí se ve zpětném zrcátku na odpovídající straně oranžová kontrolka.

Parkování bez stresu

Díky kombinaci různých technologií navede aktivní parkovací asistent vůz do volného místa v řadě podélně stojících vozidel. Asistent pro vyparkování pomůže naopak při vyjetí z místa. Asistent pro kolmé parkování pozná, jestli je místo dostatečně široké, a pak do něj sám zacouvá. A systém parkovacích senzorů vás vždy upozorní na případné překážky

Všechny nabízené motory udělují novému Mondeu opojnou dynamiku. Vylepšený podvozek společně s inteligentními technologiemi se postará o to, abyste měli výkon motoru pevně pod kontrolou. Výsledek: mimořádně přesná ovladatelnost za všech okolností.

Dynamika není v rozporu s nízkou spotřebou. Spojení promyšlené konstrukce s pokročilými technologiemi znamená vysokou účinnost, tedy i nízkou spotřebu paliva a emisí CO2.

Hodnoty spotřeb paliva a emisí CO2 v kombinovaném režimu naleznete v aktuálních cenících a katalozích.

Důkladně naladěný podvozek pro ještě kultivovanější jízdu

Mondeo má zcela nové víceprvkové zavěšení zadních kol. Tato propracovaná konstrukce je lehká, pevná a důkladně naladěná. Zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti a komfort.

Řazení na volantu: automat vás bude poslouchat

Sekvenční řazení pádly pod volantem pro manuální volbu rychlostního stupně se běžně vyskytují jen ve sportovních a luxusních vozech. Zcela nové Mondeo pádla nabízí k šestistupňové automatické i PowerShift převodovce. Technologie inspirovaná světem závodních aut umožňuje ovládat převodovku konečky prstů. Protože jsou pádla namontovaná přímo na volantu, můžete snadno řadit i při zatáčení.

Posilovač řízení, který reaguje na každou situaci

Elektrický posilovač řízení (EPAS) se automaticky přizpůsobuje rychlosti jízdy a provozním podmínkám.

V nízkých rychlostech jde řízení snadno a zlehka, aby usnadnilo manévrování. Ve vysokých rychlostech, kdy potřebujete jistější kontrolu nad vozem, řízení ztuhne. Díky rozšířeným funkcím dokáže posilovač řízení EPAS také reagovat na poryvy bočního větru a tlumit nechtěné vibrace volantu na rozbité silnici.

Bezchybná trakce na každém povrchu

Inteligentní pohon všech kol (AWD) v novém Mondeu okamžitě reaguje na měnící se povrch silnice. Přesně rozděluje sílu motoru mezi jednotlivá kola tak, jak je v dané situaci nejvhodnější.

Sofistikovaný systém pracuje na bázi senzorů a jeho software umí rozhodnout, kolik síly mohou kola přenést na vozovku. Zadní kola se proto připojí ještě dříve, než se ta přední začnou protáčet. Jedná se ale o připojitelný systém, který se aktivuje jen tehdy, když je potřeba. Za ideálních podmínek proto nezvyšuje spotřebu paliva.

Díky chytrým technologiím reaguje nové Mondeo na momentální podmínky. Elektronické systémy se neustále přizpůsobují stavu silnice, hustotě provozu a vašemu jízdnímu stylu. Pokročilé funkce vám také usnadňují život.

Od adaptivních LED světlometů až ke komunikačnímu systému SYNC, který můžete ovládat hlasem. Od systému, který vás zbaví stresu z parkování, až po další, který udržuje vůz v jízdním pruhu. Zjistěte, co všechno nové Mondeo umí.

Quickclear rychle odmrazí čelní okno

Tato inteligentní funkce vyhřívaného čelního skla umožňuje rychlý odjezd v mrazivých ránech. Stačí stisknout tlačítko a systém odmrazí čelní sklo za několik sekund, i když je venku pod nulou.

Sedadla, která poskytují lepší oporu… a zvládají i masáž

Pro řidiče a předního spolujezdce jsou k dispozici nová, všestranně seřiditelná multifunkční sedadla. Díky své konstrukci poskytují ještě lepší oporu vašemu trupu a umějí vás i namasírovat, abyste zůstali svěží i na dlouhé cestě. Jízdu vám zpříjemní ventilování nebo vyhřívání sedáků.

Světlejší a vzdušnější interiér díky panoramatické střeše

Stačí stisknout tlačítko a elektricky ovládaná roleta se stáhne, aby pustila do kabiny přirozené světlo přes panoramatickou střechu. Speciální reflexní vrstva na skle přitom zajišťuje, aby se interiér nepřehříval, a současně vás chrání před škodlivými UV paprsky. Nabídka prosklených střech se liší podle typu karoserie: 5dveřová verze je k dispozici s velkou pevnou panoramatickou střechou, kombi s panoramatickou střechou elektricky otevíratelnou a sedan s elektricky otevíratelným střešním oknem.

Nepřímé osvětlení, které se přizpůsobí vaší náladě

Prémiové osvětlení interiéru LED diodami v noci decentně osvětluje interiér rozptýleným světlem, jehož barvu můžete přepínat podle nálady. K dispozici je osm odstínů. (Standard pro Titanium, na přání pro Trend.)

Nastavte ideální teplotu pro sebe a své pasažéry

Automatická dvouzónová klimatizace umožňuje nastavit rozdílnou teplotu pro zónu řidiče a spolujezdce. Následně systém teplotu automaticky udržuje.

Zpětné zrcátko s ochranou proti oslnění

Jízda v noci je mnohem snazší, když vás neoslňují světla automobilů za vámi. Proto je Mondeo vybaveno zpětným zrcátkem s automatickou clonou, které automaticky rozpozná záři světlometů a přepne se do tlumeného nastavení.

Zpětná zrcátka, která na sebe dávají pozor

Při manévrování ve stísněných prostorách nebo v úzké ulici přijdou zpětná zrcátka snadno k úrazu. Řešením jsou elektricky sklopná zrcátka, dodávaná na přání. Ke sklopení stačí stisknout tlačítko. A protože jsou i vyhřívaná, za mrazivých rán vyrazíte na cestu rychleji a bezpečněji. (Standard pro Titanium, na přání pro Trend)

ford-mondeo_2

Výkon

Úsporná radost z jízdy

Všechny nabízené motory udělují novému Mondeu opojnou dynamiku. Vylepšený podvozek společně s inteligentními technologiemi se postará o to, abyste měli výkon motoru pevně pod kontrolou. Výsledek: mimořádně přesná ovladatelnost za všech okolností.

Dynamika není v rozporu s nízkou spotřebou. Spojení promyšlené konstrukce s pokročilými technologiemi znamená vysokou účinnost, tedy i nízkou spotřebu paliva a emisí CO2.

Hodnoty spotřeb paliva a emisí CO2 v kombinovaném režimu naleznete v aktuálních cenících a katalozích.

EcoBoost dostane z motoru maximum

Zážehové motory EcoBoost se vyznačují kombinací přímého vstřikování paliva a přeplňování turbodmychadlem. Díky tomu dosahují vynikajícího výkonu i spotřeby:

• Překvapivě výkonný a zároveň vysoce hospodárný motor 1.0 EcoBoost o výkonu 125 k nabídne emise CO2 119 g/km a kombinovanou spotřebu 5,2 l/100 km. Ne náhodou se stal trojnásobným vítězem ankety Mezinárodní motor roku (2012, 2013 a 2014)

• Nový 1.5 EcoBoost má výkon 118 kW při kombinované spotřebě 5,8 l/100 km

• 2.0 EcoBoost vyvine působivých 149 kW nebo dokonce 176 kW a k tomu přidává speciálně naladěný „sound symposer“, který vám umožní vychutnat si sportovní zvuk motoru při prudké akceleraci.

Široká škála vznětových motorů

Dáváte přednost naftě? Pak si můžete vybrat z široké palety dieslových motorů. Všechny využívají nejmodernější technologie, které zvyšují výkon a točivý moment, zároveň však snižují spotřebu i emise. Motor 2.0 TDCi existuje ve třech výkonových stupních. Nejsilnější z nich nabízí díky dvojitému přeplňování působivých 210 k (154 kW), přičemž stále dosahuje vynikajících hodnot spotřeby a emisí.

Mimořádně úsporné vznětové motory ECOnetic

Oba vznětové motory jsou dostupné také v úsporném provedení ECOnetic s ještě nižší spotřebou i emisemi. Například: motor 1.5 TDCi ECOnetic dosahuje hodnoty emisí CO2 pouhých 94 g/km. Motor 2.0TDCi ECOnetic dosahuje při výkonu 110 kW hodnoty jen 107 g CO2 na ujetý kilometr.

Manuální převodovky sladěné s motorem

Zcela nové Mondeo může být vybaveno jednou ze dvou šestistupňových manuálních převodovek. Lehčí provedení je určeno pro motory 1.0 a 1.5 EcoBoost a vznětový motor 1.5 TDCi. Motor 2.0 TDCi má zesílenou manuální převodovku, která odpovídá jeho vysokému točivému momentu.

Pokročilé automatické převodovky

Na výběr jsou také dvě samočinné převodovky. Šestistupňová automatická převodovka schopná přenášet vysoký točivý moment je určena pro motory 1.5 a 2.0 EcoBoost. Druhou možností je převodovka Ford PowerShift, dostupná s motorem 2.0 TDCi, která spojuje komfort automatické převodovky s přímým záběrem jako u manuální převodovky a přidává schopnost rychle přeřadit, když to nejvíc potřebujete.

Užijte si výhod hybridní technologie

Nové Mondeo je průkopníkem nových technologií. Provedení HEV (hybridní elektrický vůz) je první hybridní Ford vyráběný v Evropě. Spojuje výhody pohonu na elektřinu a benzín: nové hybridní Mondeo vyniká spotřebou a komfortem, zároveň ale nedělá ústupky v dynamice a dojezdu. Rekuperační brzdění, ukazatel Smartgauge s funkcí „Brake Coach“ a další chytré systémy pomáhají využít výkon a hospodárnost tohoto modelu na maximum.

Systém, který vás naučí, jak šetřit palivo

Režim EV+ kombinuje zabudovaný přijímač GPS multimediálního systému Ford SYNC a propracovaný software, který se učí vaše nejčastější trasy. Když se nacházíte v určité vzdálenosti od cíle, vůz se pokusí dojet v čistě elektrickém jízdním režimu.

Zdroj: www.ford.cz

SHARE