Bezkonkurenční, svižná a zábavná jízda: Cadillac ATS je zcela nový sportovní sedan navržen a zkonstruován tak, aby konkuroval evropské elitě středně velkých sedanů. Značka Cadillac se opět ukazuje jako světový prodejce automobilů, který je schopný měnit status quo na trzích po celém světě.

Efektivní využití nových technologií přináší lightweight (odlehčenou) konstrukci vozu, přičemž kombinuje jízdní dynamiku s výrazným designem a nejmodernějšími technologiemi, čímž ve své třídě dosahuje předních příček v mnoha ohledech.

Mezi nejvýraznější charakteristiky nového Cadillac ATS patří zejména:

  • Perfektní (téměř 50/50) předozadní rozložení hmotnosti
  • Celková hmotnost vozu mezi nejnižšími ve své třídě
  • Špičkový výkon motoru 276 hp / 203 kW, 2.0 l
  • Cadillac „Art and Science“ design
  • Revoluční CUE – zábavní a bezpečnostní program
  • Nové technologie kamer, radarů, ultrazvukových senzorů, bezpečnostních upozornění a mnoho dalšího pro bezpečnost jízdy
  • Vylepšené přední vzpěry a pětibodové zavěšení zadní nápravy
  • Rozsáhlé možnosti zařízení s mnoha „vychytávkami“ již v základní výbavě

„ATS splňuje všechny požadavky evropských zákazníků.“ říká Wolfgang Schubert, generální ředitel Cadillac Europe. „Je to elegantní, rychlý a hbitý vůz, přičemž řídit jej je opravdovou zábavou. Velmi nás těší, že rozšiřujeme naše řady právě tímto modelem, neboť má všechny potřebné předpoklady konkurovat nejlepším vozům své třídy a tak zamíchat pořadím na nejvyšších příčkách v kategorii středních sedanů.“

K dispozici jsou čtyři varianty modelu ATS – Elegance, Luxury, Performance a Premium. Jak již tradičně u značky Cadillac – všechny tyto varianty jsou již ve standardním provedení velkoryse vybaveny, a to včetně těch prvků, které jsou u konkurentů nabízeny až v možnostech příplatkových výbav.

Cadillac ATS může směle konkurovat velmi nízkou cenou – jako například v Německu, kde se ceny ATS Elegance s manuální převodovkou pohybují od 37 500 EUR do 50 970 EUR ATS Premium s pohonem na všechna kola a s prvotřídní výbavou.

Doslova atletická mrštnost a hbitost

Konstrukce nového ATS byla stvořena s jasným cílem – co nejnižší hmotností, a to aniž by byla ohrožena konstrukční pevnost a bezpečnost. Cadillac ATS váží pouhých 1540 kg, čímž se řadí mezi nejlehčí vozy své kategorie.

Právě nízká hmotnost je klíčovým požadavkem pro hbité reakce vozu, ale také k minimalizaci spotřeby paliva. Optimalizace rozložení hmotnosti v prostoru – tedy to, co inženýři nazývají „topologií“ – zajišťuje efektivitu jízdních vlastností, kterými ATS beze sporu disponuje. Celé tělo, ale i jednotlivé součástky byly vyváženy v gramech přesně na míru, aby plnily svoji funkci, ale zbytečně nezvyšovaly celkovou hmotnost vozu.

Nízké hmotnosti bylo docíleno použitím prvotřídních materiálů, jako jsou na příklad vysokopevnostní ocel, hliník či hořčík pro zavěšení motoru.

Optimální rozložení hmotnosti hraje klíčovou roli při manipulaci s vozidlem. ATS se může pochlubit takřka dokonalým předozadním vyvážením – 50,1% / 49,9 % pro vozy s manuální převodovkou a 51% / 49% pro vozy v provedení automat.

Součástí standardní výbavy jsou vysoce výkonné brzdy Brembo, elektronický posilovač řízení a StabiliTrak – elektronická kontrola stability.

Magnetic Ride Control – nejrychleji reagující aktivní systém odpružení – je součástí vozů specifikace ATS Premium, a také volitelné výbavy Sport Suspension.

Veškeré komponenty podvozku byly optimalizovány prostřednictvím vyčerpávajícího a náročného testování na legendárním Nürburgringu Nordschleife v Německu, kde inženýři a konstruktéři podvozků vyvíjeli také vysoce uznávaný Cadillac CTS-V.

Vysoce efektivní výkon

S novým celohliníkovým 2.0 l motorem o síle 276 hp / 203 kW je ATS MY 2013 nejefektivnějším vozem ze všech dosavadních ATS modelů. Tento lehký a kompaktní motor se perfektně doplňuje s prvotřídním podvozkem.

Z 0 na 100 km/h se dostanete za 5,9 sekundy a při kombinované spotřebě dosáhnete 8,2 l / 100 km (případně 6,0 s a 8,6 l / 100 km v provedení manuál).

Na silnici má řidič snadný a okamžitý přístup k nejsilnějšímu výkonu – maximální točivý moment je 353 Nm, mezi 1700 rpm a 5300 rpm je udržován stabilní a výsledkem je tedy rychlá a uvolněná jízda.

Náhon na zadní kola je dodáván prostřednictvím šestistupňové manuální či automatické převodovky. Vůz je k dispozici také v provedení s pohonem na všechna čtyři kola.

Dynamický design

Nový Cadillac ATS má prvotřídní, nadčasový a velmi aktuální design, který odráží nejen jeho sportovní, ale i zábavní využití.

Jeho čisté, ostré linie, které byly laděny v duchu Art and Science na model středně velkého sedanu poprvé, přesně vyjadřují dynamiku a aktuálnost vozu. Karoserie efektně obtéká 17ti či 18ti palcová kola z lehkých slitin, typické rysy značky Cadillac jako jsou na příklad vertikální světla a motivy ve tvaru „V“ dokreslují dokonalý vzhled vozu.

Nový ATS je navržen tak, aby minimalizoval odpor vzduchu, tedy aby jej rozrazil co nejefektivněji. Záklopky na mřížce se při dálničních rychlostech automaticky uzavírají a spolu s efektivním obložením podvozku tak eliminují odpor vzduchu a také hluk v kabině. Zadní část kufru spolu s brzdovým světlem funguje jako zadní spoiler, čím dochází k dalšímu zefektivnění. Testování v aerodynamickém tunelu vedlo k úspěšnému výsledku pouhých 0,299 Cd (koeficient dynamického odporu).

Interiér nového ATS je vybaven prvky prvotřídní kvality. Veškeré vybavení včetně prošívaných sedadel je vyrobeno z nejkvalitnějších materiálů. Přístrojová deska, dveře, středová konzole, a další prvky mají nejen dokonalý design, ale jsou samozřejmě také perfektně funkční.

Kožené čalounění je standardní pro všechny specifikace s výjimkou typu Elegance, přičemž celý interiér vozu může být díky širokému výběru barevných možností a čalounění individuálně dotvořen dle představ každého zákazníka. Dle tradice značky Cadillac jsou veškeré prvky vyrobeny z autentických materiálů – pravého dřeva, skutečných uhlíkových vláken a plechu.

ATS disponuje velkokapacitními úložnými prostory, jako například 1.8 l uzavřeným prostorem na středové konzoli doplněným o USB port.

2015 Cadillac ATS Sedan

CUE

Systém CUE, mezi jehož průlomové charakteristiky patří zejména pohodlné ovládání vozu, snadné připojení, ale také zábava, patří také mezi standardní výbavu všech modelů ATS.

Na středové konzoli je umístěn 8mi palcový dotykový LD displej, který je svými vlastnostmi podobný jako displeje smartphonů. Lze jej ovládat prostřednictvím velkých a přehledných ikon nebo také prostřednictvím hlasových příkazů.

CUE je převratný systém, který umožňuje na příklad propojení až s deseti zařízeními pomocí bluetooth, USB, SD karet nebo MP3 přehrávače. Zatímco podobné systémy u jiných značek vyžadují ovládání prostřednictvím cca 20ti tlačítek, CUE systém má pouhá 4 (!). Mezi nejdůležitější funkce CUE patří: AM/FM rádio, schopnost propojení se smartphony, integrovaný přehrávač médií, konektivita s MP3/iPodem, navigační systém s 3D zobrazením, možnost personalizace systému, schopnost rozpoznávání hlasu a hands-free volání. Všechny specifikace ATS přicházejí s možností nastavení displeje, elektricky polohovatelnými předními sedadly, dvouzónovou klimatizací, tempomatem, bezklíčovým zapalováním prostřednictvím tlačítka START, elektrickou ruční brzdou a elektricky ovládanými okénky.

Adaptive Forward Lighting (AFL) – xenonové světlomety jsou standardní výbavou pro modely Performance a Premium, barevně konfigurovatelný Head-Up displej je standardním pro specifikaci Premium a volitelný pro Performance.

Bezpečnostní prvky

Nový ATS je vybaven zbrusu novými a vylepšenými bezpečnostními prvky, které pomáhají řidiči v předcházení kolizí.

Okolí vozu je neustále monitorováno špičkovými radarovými, kamerovými a ultrazvukovými senzory, které tvoří okolo vozu pomyslný bezpečnostní štít. Mezi bezpečnostní prvky ve voze patří vibrační varování zabudované v sedadlech.

Driver Awarness Package – balíček bezpečnostních prvků zahrnující varování před čelním nárazem, varování v případě nebezpečí ve slepých úhlech, ale také varování při vybočení z pruhu je standardní pro specifikace Performance a Premium, volitelný pro typ Luxury. Driver Assist Package – balíček, který obsahuje funkce automatické brzdění a adaptivní tempomat, je volitelný pro specifikace Premium a Performace.

Zdroj: www.cadillac-praha.cz

SHARE