Patříte-li mezi nadšené cestovatele a jsou-li road tripy vaší vášní, měli byste být informováni a postupech v případě, že se v zahraničí stanete účastníkem nehody.  Stejně jako je důležité cestovní pojištění, je důležité i kvalitní povinné ručení, které vám může ušetřit spoustu starostí. Je vůbec rozdíl mezi tím, když se přihodí dopravní nehoda v zahraničí nebo u nás v česku?

Boural jsem v cizině, co teď?

Pokud se vám stala tato nepříjemná událost, začněte s poskytováním informací. Dalšímu účastníkovi nehody sdělte své jméno, příjmení a bydliště, dále i jméno a sídlo pojišťovny, u které máte povinné ručení a číslo smlouvy, svou registrační poznávací značku a číslo zelené karty.

Pro dopravní nehody na území EU následně společně s ostatními účastníky vyplňte Evropský záznam o dopravní nehodě.

Vždy je lepší, pokud nehodu prošetří policie. Avšak může se stát, že v zemi, ve které se nehoda stala řeší policie jen určité druhy dopravních nehod např. ty kde dojde k usmrcení osob, či škodě na zdraví. Pokud však vaši nehodu vyšetřuje policie, podepište protokol jen pokud opravdu rozumíte, co se v něm píše. Máte-li k protokolu připomínky, můžete je k němu vypsat, a to v krajním případě i v českém jazyce.

Také byste si měli opatřit údaje o ostatních účastnících, jména, příjmení, bydliště, registrační značky a další údaje o vozidle, údaje o svědcích a pokud je to možné i fotodokumentaci místa nehody.

Co nejdříve je to možné, kontaktujte svou pojišťovnu a informujte ji o škodné události.

Nabourali mě v cizině, co teď?

Stejně jako v předchozí situaci, při dopravní nehodě za hranicemi začněte se zjišťováním informací. Užitečné jistě bude jméno, příjmení a bydliště škůdce, registrační značka vozidla, jméno pojišťovny a číslo pojistné smlouvy (popř. i zelené karty).

Dále taktéž pokračujte vyplněním Evropského záznamu o dopravní nehodě v případě, že jde o nehodu na území EU.

V případě vyšetřování nehody policií postupujte stejně jako v předchozí situaci.

Taktéž se vám budou hodit doplňující údaje o ostatních účastnících a svědcích společně s fotodokumentací místa nehody.

Rozdíl však nastává u uplatňování nároku na pojistné plnění. S veškerou potřebnou dokumentací s obraťte na pojišťovnu škůdce. Pokud se vám nedaří pojišťovnu kontaktovat nebo potřebujete pomoci s vyřízením pojistné události, existuje možnost obrátit se na národní kancelář – což je informační centrum země, kde došlo k nehodě. Alternativně se lze také obrátit na českou kancelář pojistitelů, která vám s uplatněním nároku na pojistné plnění pomůže. Připravte si proto informace jako je datum nehody, stát místa dopravní nehody, mezinárodní poznávací značku škůdce, registrační značku škůdce a jméno pojišťovny škůdce.

Ačkoliv se může zdát postup při dopravní nehodě v zahraničí složitý, věřte, že spoustu věcí člověk dělá intuitivně, a pokud si nejste jistí, je dobré si postup vytisknout a vozit ho na cestách s sebou.